Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 3549828

Wnętrza kościoła



 
Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. Ołtarze oraz rzeźby pochodzą z XVIII wieku, chrzcielnica jest rokokowa. W XVIII wieku również zbudowano ołtarze dotychczas istniejące: główny św. Michała Archanioła i boczne: Matki Boskiej, św. Józefa, Pana Jezusa w Ogrójcu oraz rzeźby św. Anny, Jana Chrzciciela. Kościół murowany z cegły i kamienia posiada cechy stylowe renesansu i baroku. Wieża prezentowała się najwspanialej w XVII wieku w nowym hełmie. Niestety spłonęła w roku 1736, a odbudowana nie miała już ...
Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. Ołtarze oraz rzeźby pochodzą z XVIII wieku, chrzcielnica jest rokokowa. W XVIII wieku również zbudowano ołtarze dotychczas istniejące: główny św. Michała Archanioła i boczne: Matki Boskiej, św. Józefa, Pana Jezusa w Ogrójcu oraz rzeźby św. Anny, Jana Chrzciciela. Kościół murowany z cegły i kamienia posiada cechy stylowe renesansu i baroku. Wieża prezentowała się najwspanialej w XVII wieku w nowym hełmie. Niestety spłonęła w roku 1736, a odbudowana nie miała już dawnej prezencji. W 1945 roku spłonęła po raz kolejny. Przy odbudowie w 1956 roku otrzymała hełm jeszcze skromniejszy. W 1956 roku dobudowano wieżę oraz odnowiono fasadę i absydę. W 1957 roku poprawiono dach, a w 1964 roku przerobiono ławki. W 1965 roku rozpoczęto malowanie wnętrza według projektu i pod kierownictwem prof. A. Scalony Dobrzańskiego z Krakowa. Zakończono je jesienią 1966 roku. W tym samym czasie z okazji Milenium urządzono kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej fundując kopię obrazu MBC pędzla prof. Jana Molgi z Warszawy oraz podest z marmuru.
Trwałym i artystycznym nabytkiem kościoła są witraże wg projektu prof. A. Scalony Dobrzańskiego wykonane przez zakład witraży K. Paczki. Kościół św. Michała jest najstarszym, bo 400 letnim zabytkiem sakralnym w mieście, rejestrowanym przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków, szczególnie ze względu na bardzo cenny wystrój barokowy wnętrza.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli zawdzięcza swój wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny Jerzemu Ernestowi de Holhring, który będąc przez długie lata najwyższym przedstawicielem władzy cesarskiej na Śląsku i dyrektorem solanek nowosolskich, własnym kosztem zbudował hełm na wieży kościelnej.
Za wikipedią
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1924
    komentarze: 0
    Wnętrze kościoła św. Michała Archanioła, widok na ołtarz.
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 0
    Wnętrze kościoła katolickiego w Nowej Soli.
  • Data: 1932-1937
    komentarze: 0
    Ołtarz główny świątyni pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. ...
  • Data: 2022-06-04
    komentarze: 0
    Główny ołtarz Kościoła św. Michała Archanioła w Nowej Soli
  • Data: 2022-06-04
    komentarze: 0
    Figura św. Michała Archanioła
  • Data: 2022-06-04
    komentarze: 0
    Figura w podstawie ambony w Kościele św. Michała Archanioła w ...