Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dom nr 67
1
 
Kościół ewangelicki (dawny)
8
 
Dwór Bartniki / Niwnice (ruina)
35
 
 
 
 
  ID: 3629170

Bartniki (d. wieś)

Cunzendorf unter dem Walde, Kunzendorf unterm Walde



Likwidacja
1951
 
Bartniki (Kunzendorf) dzisiejsza część Niwnic, od najdawniejszych lat stanowiły posterunek graniczny (Warta) na tzw. wysokiej Drodze prowadzącej ze wschodu na zachód, z Wrocławia do Lipska. W dokumencie lokacyjnym Lwówka Śląskiego z roku 1217 książę Henryk Brodaty zwolnił mieszczan z opłaty celnej w warcie na zboże przewożone z majątku ziemskiego w Płóczkach na targ we Lwówku. Niedatowany przywilej celny Lwówka mówi o warcie jako o komorze granicznej, warta ta zlokalizowana była na przecięciu wysokiej ...
Bartniki (Kunzendorf) dzisiejsza część Niwnic, od najdawniejszych lat stanowiły posterunek graniczny (Warta) na tzw. wysokiej Drodze prowadzącej ze wschodu na zachód, z Wrocławia do Lipska. W dokumencie lokacyjnym Lwówka Śląskiego z roku 1217 książę Henryk Brodaty zwolnił mieszczan z opłaty celnej w warcie na zboże przewożone z majątku ziemskiego w Płóczkach na targ we Lwówku. Niedatowany przywilej celny Lwówka mówi o warcie jako o komorze granicznej, warta ta zlokalizowana była na przecięciu wysokiej Drogi (Lwówek - Radłówka - Gościszów - Lubań) z lokalną drogą prowadzącą z Gradówka przez Bartniki i Nowy Ląd (Neu Land-Niwnice) do Kotlisk.

Dokument datowany na 29 marca 1310 roku wymienia wioskę, a także posterunek graniczny /celny/. W dokumencie tym książęta Śląska sprzedali wrocławskiej Radzie za 150 grzywien srebra dochody płynące z ceł w Bartnikach /Warcie/ oraz Bolesławcu: "(...) pedagium sive theolonium, quod pedites dare solebant in villa nostra Bunzlavia." Ówczesna wioska stanowiła własność książęcą i znajdowała się na ważnym szlaku. W 1385 roku właścicielem Bartnik, Gościszowa oraz Nowego Lądu (Niwnic) był Heinke v.Redern. Dokumentem wystawionym 12 listopada 1460 roku w Świdnicy namiestnik księstwa świdnicko - jaworskiego, Typrand Reibnitz zatwierdził odsprzedaż kościołowi parafialnemu części czynszów płynących z Bartnik przez braci Mathisa i Nickela Unruh.

Od 1547 roku właścicielem Bartnik był Joachim v. Salaza. W rękach tej rodziny wioska przebywała do początków następnego stulecia.

W roku 1765 katastralna wartość wioski wynosiła ok. 29 talarów. Miesięczne zobowiązania podatkowe dworu ustalone zostały na 41 talarów 2 grosze 11 fenigów, natomiast mieszkańców wsi na 38 zagrodników, 13 ludzi wolnych (oczynszowanych) oraz 96 chałupników i komorników. Spośród wymienionych tu 20 trudniło się rozmaitym rzemiosłem. Właścicielem wsi był wówczas hrabia von Nostitz - Rhyneck z Nowego Lądu.

Z rokiem 1825 dowiadujemy się, że Bartniki - (Cuzendorf unterm Walde) były wioską oddaloną o 1 milę od Lwówka i należały do dominium Nowego Lądu. Wioska posiadała wówczas pański dwór, 3 folwarki, kościół katolicki i ewangelicki, ziemski majątek kościelny, 2 budynki szkolne - katolicki i ewangelicki. We wsi było 27 gospodarzy, 29 zagrodników 151 komorników. Znajdowały się tu dwa młyny wodne, jeden wiatrak i jedna garbarnia. Dominium posiadało tam kamieniołom wapienia oraz piec do jego wypalania. Do wsi należały kolonie: Leśna Osada (WaldHauser), Płuczka (Seiffehauser), część dzisiejszego Gradówka przy szosie Lwówek - Gryfów (Schonau) oraz Nowe Domy (Neuhauser).

W 1835 roku właścicielem Bartnik był hrabia von Nassau z Nowego Lądu. Wioska liczyła 227 domów, 1 budynek urzędu dominalnego, 3 folwarki 1423 mieszkańców, z których 165 było konfesji katolickiej. Poza wymienionymi wcześniej obiektami w tym roku zwraca uwagę młyn gipsowy, browar dworski oraz farbiarnia.

Z informacji z lat 1925 i 27 wynika, że wieś zamieszkiwało 997 osób (w tym 45 na folwarku). Wieś znana była z pszczelarstwa i sadownictwa.

W roku 1935 we wsi znajdował się urząd stanu cywilnego. Tamtejszy urząd rejonowy swym zasiegiem obejmował Gradówek, Bartniki i Nowy Ląd. Przewodniczącym urzędu był kantor Stelzer z Bartnik, natomiast naczelnikiem wsi był Richard Volprecht. Znajdowała się tam ewangelicka szkoła 2 - klasowa, 2 - klasowa szkoła średnia oraz 1 - klasowa szkoła katolicka.

16 lutego 1945 r. do wsi wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej.

Pierwsi osadnicy napłynęli do wioski z Podola. 1 stycznia 1951 roku Bartniki przyłączone zostały do Niwnic (Nowy Ląd).

Za .
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1886
    komentarze: 0
    Wieś na mapie Meßtischblatt, arkusz nr 2818.
  • Data: 1886
    komentarze: 0
    Konfrontacja lokalizacji buka z opisem wg. prof. Schube. Fragment ...
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 0
    Pocztówka z Bartnik, obecnie części Niwnic. Kościół katolicki, ...
  • Data: 1921
    komentarze: 0
    Bartniki, nadleśnictwo, zajazd i ruiny zamku Podskale.
  • Data: 1925-1935
    komentarze: 0
    Bartniki
  • Data: 1928
    komentarze: 2
    Bartniki - obecnie część Niwnic - sklep, zjazd, stolarnia i kościół.
  • Data: 1930-1937
    komentarze: 0
    Bartniki, ewangelicka szkoła kościelna i pastorówka.
  • Data: 1936-1940
    komentarze: 0
    Bartniki w Niwicy z kościołem i sklepem.