Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. Żeromskiego Stefana, Boguszów-Gorce
Alistair: Dodałem znaczniki :)
Budynek nr 34, ul. Żeromskiego Stefana, Boguszów-Gorce
waldmadel: Moja prababcia mieszkała w budynku nr 38. Z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa. Jak miło zobaczyć stare zdjęcie domu.
Rybnica Mała, Grzmiąca
Danuta B.: Dom położony naprzeciwko szkoły, nie istnieje.
Dom nr 55 (dawna gospoda), ul. Główna, Struga
MacGyver_74: Nad tablicą po prawej widać dach "malucha" - produkcja od lipca 1973. :)
MOP Jaczków, Jaczków
moose: Jakoś tak umknęła nam ta inwestycja, tymczasem już w te wakacje ruszy odcinek z Bolkowa do Kamiennej Góry. Prace na odcinku S3 mają się zakończyć 12 lipca. Potem już tylko odbiory i droga zostanie udostępniona kierowcom.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

FM
FM
McAron
Jan R
MacGyver_74
Rob G.
Rob G.
McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pierwsze dni powojennych Gorc
Autor: RobertM°, Data dodania: 2008-07-12 21:46:07, Aktualizacja: 2008-07-12 21:46:07, Odsłon: 3901


Po zakończeniu II-giej wojny światowej i objęciu władzy w sierpniu 1945 r. niemiecka miejscowość Rothenbach (Czerwony Potok) została nazwana Piastowo, zaś stacja kolejowa Czernino. Obie nazwy zmieniono na Gorce we wrześniu 1947 r. na mocy ustawy o wykazie nazw urzędowych z sierpnia 1947.
Uruchomienie Urzędu pocztowego w Piastowie nastąpiło 7 września 1945r, doręczał on przesyłki także do wsi; Jabłów (Gaablau) i Nowy Lubominek nazwany tuż po wojnie Nowa Miłosna (Neu Liebersdorf i Kolonie Hochwald).Pierwszym naczelnikiem poczty był pan Antoni Boczkowski. W 1945 roku miejscowość liczyła 4652 mieszkańców.
Piastowo administrowało wsiami Jabłów; około 850 mieszkańców i Nowy Lubominek -około 400 mieszkańców. W Gorcach w tym okresie istniały; szyby kopalni węgla Gustav Grube -Wilhelm, Paulina, Georg i Klara Schaht (Witold, Paulina, Jerzy i Klara ), dwa zakłady samochodowe, zakład elektromechaniczny, trzy stolarnie, osiem piekarni, dwanaście sklepów spożywczych, sześć sklepów mięsnych, apteka, drogeria, dziesięć (!!!) restauracji min Cichy Kącik (Zum Grunen Kranz). Istniał również okazały Treu którego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela - Paula Treu, wcześniej znany jako "Hotel und Gasthof zum Klaraschacht", zaadaptowany następnie na Górniczy Dom Kultury - znajdował się on przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Staszica w miejscu obecnej "Magdalenki" i prywatnej posesji. Przy końcu obecnej ulicy Kościuszki znajdowała się strzelnica (przy zajeździe "Zum Grunen Kranz") a przy ulicy Jasnej odkryty basen pływacki .
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3

/ / / /