Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 5983019

Huzarska Droga

Husarenweg



Budowa
1765 - 1777
Status
Istnieje częściowo
 
Huzarska Droga, to droga leśna złożona z dwóch odrębnych odcinków. Biegnie w szczytowych partiach najwyższej, pn. i środkowej części Gór Sowich. Zaczyna się przy Cesarskiej Drodze na zachodnim zboczu Wielkiej Sowy na wysokości 970 m i trawersuje od pd.zach.i pd. jej wierzchołek do skrzyżowania z drogą grzbietową na wsch. od szczytu. Ma ok. 1 km. dł i biegnie prawie poziomo przez zniszczony las świerkowy na granicy regla dolnego i górnego. Istnieje też drugi odcinek Huzarskiej Drogi, pomiędzy Bielawską ...
Huzarska Droga, to droga leśna złożona z dwóch odrębnych odcinków. Biegnie w szczytowych partiach najwyższej, pn. i środkowej części Gór Sowich. Zaczyna się przy Cesarskiej Drodze na zachodnim zboczu Wielkiej Sowy na wysokości 970 m i trawersuje od pd.zach.i pd. jej wierzchołek do skrzyżowania z drogą grzbietową na wsch. od szczytu. Ma ok. 1 km. dł i biegnie prawie poziomo przez zniszczony las świerkowy na granicy regla dolnego i górnego. Istnieje też drugi odcinek Huzarskiej Drogi, pomiędzy Bielawską Polanką a Zimną Polanką. Trawersuje od pd.zach. i pd. zbocza Kalenicy i Słonecznej na wysokości ok. 800 - 880 m. Prowadzi w pobliżu skałek Żmij, poniżej granicy rezerwatu przyrody "Bukowa Kalenica". Ten odcinek ma około 1,7 km dł. Droga ta pozwala obejść wierzchołki bez konieczności uciążliwego podchodzenia (szczególnie w rejonie Kalenicy i Słonecznej). Nazwa wywodzi się z faktu, że H.D. służyła jako droga patrolowa dla pruskich husarów stacjonujących w Srebrnej Górze do 1876 roku. Powstała w latach 1765 - 77. W tych też latach powstała srebrnogórska twierdza. Istnieją domniemania, ze cała droga w partii grzbietowej G. Sowich od Przełęczy Srebrnej po Małą Sowę, mogła być objęta nazwą Huzarska Droga.
Zachodni odcinek H.D. zaczyna się przy szlaku żółtym z Walimia na Wielką Sowę i nieb. szlaku E3 z Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę, a kończy się na czerwonym szlaku narciarskim z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę. W połowie długości H.D. przecina czerwony szlak GSS i czerwony szlak narciarski z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę oraz szlak zielony z Sokolca. Natomiast wschodni odcinek Husarskiej Drogi na obu końcach styka się z czerwonym GSS z Przełęczy Woliborskiej na Przełęcz Jugowską, a na Bielawskiej Polance dodatkowo z żółtym szlakiem z Jugowa na Słoneczną. (Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 11 Góry Sowie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 1995)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2016-01-17
    komentarze: 0
    Góry Sowie. Do Zimnej Polanki docierały ze Srebrnej Góry patrole ...
  • Data: 2017-01-08
    komentarze: 3
    Góry Sowie. Szczyt Wielkiej Sowy. Istnieją domniemania, że cała ...