Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Schronisko na Przełęczy Walimskiej (nie istnieje)
73
 
 
 
 
  ID: 6903500

Przełęcz Walimska (755 m n.p.m.)



 
Otoczenie Przełęczy Walimskiej jest widokowe, szczególnie atrakcyjnie prezentuje się północna część Gór Sowich z Ostrzewą i Kokotem na pierwszym planie. Znad przełęczy w druga stronę otwierają się widoki na Góry Wałbrzyskie, a przy dobrej pogodzie nawet na Karkonosze. Łąki w pobliżu stanowią dobre tereny narciarskie. Szosa na Przełęczy Walimskiej, zarówno od strony Rościszowa jak i Walimia, wykorzystywana bywa do rozgrywania imprez motorowych i kolarskich ze względu na znaczne różnice wysokościowe ...
Otoczenie Przełęczy Walimskiej jest widokowe, szczególnie atrakcyjnie prezentuje się północna część Gór Sowich z Ostrzewą i Kokotem na pierwszym planie. Znad przełęczy w druga stronę otwierają się widoki na Góry Wałbrzyskie, a przy dobrej pogodzie nawet na Karkonosze. Łąki w pobliżu stanowią dobre tereny narciarskie. Szosa na Przełęczy Walimskiej, zarówno od strony Rościszowa jak i Walimia, wykorzystywana bywa do rozgrywania imprez motorowych i kolarskich ze względu na znaczne różnice wysokościowe pokonywane ciasnymi, ale malowniczymi serpentynami.

Przełęcz Walimska w rzeczywistości nie jest przełęczą, nazwa ta funkcjonuje jedynie zwyczajowo. Kierowcy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy (wszak mają najpierw pod górę, a potem w dół), ale każdy pieszy zauważy, że droga przechodzi tu tylko na drugą stronę zbocza, a obniżenia w owym zboczu - pochyłym grzbiecie, nie ma.

Przełęcz Walimska to doskonały punkt wypadowy na szczyt Wielkiej Sowy. Przebiega przez nią droga nr 383 łącząca ziemię dzierżoniowską z Walimiem, Jedliną oraz z Wałbrzychem. Przed II wojną światową przełęcz była często odwiedzana przez turystów, a wiodąca droga umożliwiała dogodną przeprawę przez Góry Sowie. Łączyła ona miejscowości związane z chałupniczą produkcją tkanin, rozmieszczone po obu stronach masywu górskiego. Droga powstała pod koniec lat czterdziestych XIX wieku i określano ją "drogą głodu" (niem. Hungerstrasse). Nazwę taką otrzymywały inwestycje realizowane w ramach robót publicznych, w czasach wielkiego kryzysu na Śląsku. Odwiedzając Przełęcz Walimską warto także zwrócić uwagę na położone przy samej szosie fragmenty fundamentów i resztki murów. Są to pozostałości po funkcjonującym tam od drugiej połowy XIX wieku schronisku turystycznym. Obiekt ten, który możemy podziwiać na starych fotografiach i rysunkach, zbudowany został około 1870 roku i otrzymał nazwę od rosnących w pobliżu siedmiu świerków - Sieben Kurfürsten (niem. Siedmiu Elektorów). Schronisko cieszyło się dużym uznaniem odwiedzających, funkcjonowało w nim dziesięć pokoi z noclegami dla osiemnastu osób.

Na Przełęczy Walimskiej przy zagospodarowanym miejscu odpoczynku i parkingu, jest węzeł szlaków. Przechodzi tędy niebieski szlak E3 z Zagórza Śląskiego na Wielką Sowę i zielony szlak z Walimia do Rościszowa. (moose - różne źródła)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Droga ze schroniska Sieben-Kurfürstenbaude do wieży Bismarcka ...
  • Data: 1910-1930
    komentarze: 0
    Walim Wüstewaltersdorf Siebenküfürstenbaude.
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 1
    Przełęcz Walimska i Schronisko Siedem Świerków - Sieben Kurfursten
  • Data: 1925-1935
    komentarze: 0
    Przed dawnym schroniskiem Siedmiu Elektorów.
  • Data: 1930
    komentarze: 1
    Widok na schronisko "Siedmiu Elektorów"
  • Data: 1930
    komentarze: 0
    Droga przy dawnym schronisku Sieben-Kurfürstenbaude.
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 0
    Widok lotniczy zabudowań dawnego schroniska Sieben-Kurfürsten. ...
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 0
    Dawne schronisko Sieben-Kurfürstenbaude, po prawej widoczny dystrybutor ...
  • Data: 1939
    komentarze: 0
    Widok z Przełęczy Walimskiej na Srebrną Drogę, prowadzącą od przełęczy ...
  • Data: 1943
    komentarze: 0
    Lato 1943 - turyści przed drogowskazem/tablicą (widoczną także ...
  • Data: 1979-06-10
    komentarze: 0
    Uszkodzony i porzucony ciągnik gąsienicowy na bazie czołgu T-34 ...
  • Data: 2013-10-09
    komentarze: 0
    Zdjęcie zrobione z szosy nr 383 . Widać parking który usytuowany ...
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 0
    Góry Sowie / Przełęcz Walimska. Widok od strony drogi Nr 383 w ...
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 0
    Góry Sowie / Przełęcz Walimska. Widok od strony drogi Nr 383 w ...