Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8985368

Pogotowie gazowe (d. gazownia)

Gasanstalt



Budowa
wrzesień 1096 r.
Likwidacja
likwidacja gazowni 23.10.1986 r.
 
W Witnicy pod koniec marca 1906 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę gazowni, a 17 września tego roku zapłonęły 72 gazowe latarnie uliczne w tym trzyramienny kandelabr na środku rynku.
Zdewastowana w 1945 roku gazownia została uruchomiona dwa lata później. W polskiej Witnicy większość przybyszów wywodziła się ze wsi i małych miasteczek, więc nie było oddolnego zapotrzebowania na gaz. Gdy władze miasta zdecydowały się na uruchomienie nieczynnej gazowni i uporały się z uzyskaniem kredytu na ten ...
W Witnicy pod koniec marca 1906 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę gazowni, a 17 września tego roku zapłonęły 72 gazowe latarnie uliczne w tym trzyramienny kandelabr na środku rynku.
Zdewastowana w 1945 roku gazownia została uruchomiona dwa lata później. W polskiej Witnicy większość przybyszów wywodziła się ze wsi i małych miasteczek, więc nie było oddolnego zapotrzebowania na gaz. Gdy władze miasta zdecydowały się na uruchomienie nieczynnej gazowni i uporały się z uzyskaniem kredytu na ten cel, przed jej otwarciem 1 kwietnia 1947 roku trzeba było wysyłać do domów agitatorów namawiających do podłączenia się do sieci. Gazownia istniała do 23 października 1986 roku, a zlikwidowana została w wyniku podłączenia miasta do przebiegającego w pobliżu gazociągu i przebudowana na stację rozdzielni gazu. Latarnie gazowe zastąpiono elektrycznymi wcześniej.
W roku 2006 witnicka gazownia obchodziła uroczyście jubileusz stulecia istnienia. Wybito pamiątkowy medal i ukazało się okolicznościowe wydawnictwo. Zakład produkcyjny wprawdzie został już rozebrany i Witnica od dawna była zaopatrywana systemem rurociągów w gaz z Wielkopolski, istniała jednak nadal na jej terenie placówka administracyjna, którą wkrótce zlikwidowano i dziś witnickie gazociągi obsługuje placówka z Kostrzyna.
Źródło
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Dawna Massinerstraße z gazownią. Obecnie ulica Sportowa.
  • Data: 1914
    komentarze: 2
    Gazownia w Witnicy

Pogotowie gazowe (d. gazownia) na innych fotografiach
  • 1912